środa, 29 października 2014

Woda Mineralna Vs Woda źródlana - Mały test

 

 

Rodzaje wody do picia ...

 

 

 

Chyba każdy z nas doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że woda jest czymś niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Fakt, że coraz większa ilość osób spożywa ją nie tylko w kawie czy herbacie, nie powinna nikogo już za bardzo dziwić. Co za tym idzie? oczywiście wzrost popularności wody butelkowej, często do naszego koszyka w sklepie ląduje woda mineralna, bądź źródlana. Czym obie wody różnią się od siebie? Zapraszam do przeczytania artykułu.
Jakiś czas temu przeglądając strony internetowe natrafiłem na artykuł w którym mowa była o tym, że bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że woda mineralna i źródlana ma całkiem inne właściwości. Sam miałem tak, że wszystko to co w sklepie stało na półce w butelce to była woda mineralna, i jedynym kryterium wyboru była cena i jakaś dobra reklama w telewizji.  Dlatego postanowiłem zrobić malutkie wyjaśnienie na temat tego czym te wody różnią się od siebie, jakie są zalety spożywania jednej czy drugiej itp itd.

Woda źródlana - Są to wody które wydobywa się z krystalicznie czystych źródeł, z płytszych warstw podziemnych. To wody głównie zmineralizowane nisko, a czasami można natrafić na średnio zmineralizowane. Zawierają mniej niż 1000mg składników mineralnych w litrze. Ze względu na uwarunkowania geologiczne ich skład chemiczny może ulegać małym zmianą. Zaliczyć do nich możemy między innymi: Żywiec Zdrój, Krynica Zdrój, Eden, Aqua Minerale, Nestle Aquarel oraz Kroplę Beskidu.



To głównie wody zmineralizowane nisko, choć zdarzają się i średnio. Zawierają mniej niż 1000 mg składników mineralnych w litrze. Ze względu na uwarunkowania geologiczne ich skład chemiczny może ulegać niewielkim zmianom. Należą do nich m.in. Żywiec Zdrój, Krynica Zdrój, Eden, Aqua Minerale,  Vitalinea, Nestle Aquarel i Kropla Beskidu.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/Rodzaje-wody-mineralna-zrodlana-stolowa-lecznicza_33964.html
Są wydobywane z krystalicznie czystych źródeł, z płytszych warstw podziemnych. To głównie wody zmineralizowane nisko, choć zdarzają się i średnio. Zawierają mniej niż 1000 mg składników mineralnych w litrze. Ze względu na uwarunkowania geologiczne ich skład chemiczny może ulegać niewielkim zmianom. Należą do nich m.in. Żywiec Zdrój, Krynica Zdrój, Eden, Aqua Minerale,  Vitalinea, Nestle Aquarel i Kropla Beskidu.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/Rodzaje-wody-mineralna-zrodlana-stolowa-lecznicza_33964.html
  Woda mineralna - Pozyskiwane są z odwiertów głębinowych. Cechują się stałym składem chemicznym i są dość bogate w minerały - to wody średnio lub wysoko zmineralizowane. Zawierają one co najmniej 1000mg składników mineralnych w litrze. Przykładowe wody mineralne to : Staropolanka, Kryniczanka czy Muszynianka (ja akurat kupuję tą).





Woda stołowa - Otrzymuje się je w wyniku zmieszania naturalnej wody źródlanej lub przefiltrowanej wodociągowej z różnymi składnikami mineralnymi lub wodą mineralną. Ponieważ ich skład ulega w toku produkcji zmodyfikowaniu, określenie wody naturalnej im nie przysługuje.
Wody te dobrze gaszą pragnienie, są jednak na ogół znacznie uboższe ważne dla zdrowia składniki.

Pozyskuje się je z odwiertów głębinowych. Mają stały skład chemiczny i są dość bogate w minerały - to wody średnio lub wysoko zmineralizowane. Zawierają co najmniej 1000 mg składników mineralnych w litrze. Do wyboru mamy np. Staropolankę, Kryniczankę, Muszyniankę.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/Rodzaje-wody-mineralna-zrodlana-stolowa-lecznicza_33964.html





Woda lecznicza -  Pochodzą ze specjalnych źródeł leczniczych. Zawierają nie mniej niż 1000 mg składników mineralnych w litrze oraz co najmniej jeden składnik leczniczy w odpowiednim stężeniu, takim, które znacząco wpływa na funkcjonowanie organizmu. Są to np. Wielka Pieniawa, Żuber, Jan. Zasoby wód naturalnych znajdują się głęboko pod ziemią. Dzięki temu są skutecznie izolowane od wszelkich zanieczyszczeń. Przez wiele setek lat wypłukiwały z okolicznych skał cenne dla zdrowia minerały i zawierają ich od 500 mg do ponad 1500 mg w jednym litrze. Najczęściej są to: magnez, wapń, sód, siarczany, chlorki i węglany. Stężenie i proporcje tych dobroczynnych składników zależą od budowy geologicznej danego regionu.



Tylko naturalne wody źródlane o niskim lub średnim nasyceniu minerałami można pić codziennie, bez żadnych ograniczeń.  I tylko one nadają się do przyrządzania posiłków dla małych dzieci. Z pozostałymi wodami trzeba uważać, bo w niektórych nasycenie jednym lub kilkoma składnikami jest na tyle znaczące, że łatwo można przedawkować i zaszkodzić zdrowiu !!!



 Jaką wodę wybrać gazowaną czy nie


Wodę sztucznie nasyconą dwutlenkiem węgla (CO2) poleca się po wysiłku fizycznym. Szybciej niż niegazowana wchłania się z przewodu pokarmowego i pobudza produkcję moczu. Dzięki temu organizm łatwiej pozbywa się nagromadzonych w czasie wysiłku szkodliwych toksyn. Ale wody gazowanej nie zaleca się osobom z problemami żołądkowymi, takimi jak niestrawność, wzdęcia i nadkwasota, oraz rekonwalescentom po żółtaczce, ponieważ dwutlenek węgla ma właściwości drażniące śluzówkę przewodu pokarmowego. Wadą bąbelków jest jeszcze to, że rozpychają ścianki żołądka i zbyt szybko likwidują pragnienie, zanim jeszcze wyrównamy niedobór wody w organizmie. Lecz kilka łyków na pewno nam nie zaszkodzi, za to dobrze orzeźwi, bo dwutlenek węgla częściowo wchłania się do krwi, pobudzając układ krążenia i oddychania. Gaz ten utrudnia również rozwój bakterii, więc woda dłużej nadaje się do spożycia po otwarciu butelki.  Niektóre wody, na ogół lecznicze, np. Jan, Słotwinka, Zuber, zawierają dwutlenek węgla naturalnego pochodzenia. Ich stopień nasycenia gazem jest jednak stosunkowo niewielki - ok. 1500 mg na litr. Tych naturalnych bąbelków spod ziemi w ogóle nie musimy się obawiać



Składniki mineralne, na które warto zwrócić uwagę

Sód wykorzystywany jest w wielu funkcjach organizmu, zatrzymuje wodę w organizmie i podwyższa ciśnienie krwi (to ważne np. przy niewydolności krążenia). Jego niedobór powoduje utratę pobudliwości komórek w organizmie. Na jego zawartość muszą jednak zwracać uwagę osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie lub serce. Duża zawartość może być dla nich szkodliwa.

Dość powszechne są niedobory wapnia, który jest kolejnym ważnym składnikiem wody mineralnej. Mogą one powodować łamliwość kości, psucie się zębów, ból mięśni, krwotoki, a nawet depresję. Dlatego warto dbać o odpowiedni poziom wapnia w diecie – w tym w pitej wodzie.

Nie mniej ważny jest magnez, który bierze udział w większości reakcji zachodzących w naszym ciele. Częste picie kawy, nadużywanie alkoholu czy hormonalne środki antykoncepcyjne mogą powodować jego niedobór i skutki w postaci nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej (np. drgania powiek, skurcze łydek, drętwienie kończyn) czy nieprawidłową pracę serca. Dalszych konsekwencji jest jeszcze więcej.

Warto zwrócić też uwagę na obecność w wodzie potasu, który również wpływa na pracę serca i działanie części mięśni.



 

1 komentarz: