Na samym początku kieruję podziękowania do sklepu PROFIREH za możliwość przeprowadzenia testu piłki gimnastycznej Pezzi GymnastikBall Maxafe 65cm, powiem szczerze, że bardzo mi na tym zależało gdyż popularność owych piłek wzrasta coraz bardziej, może ich zaletą jest to, że nie potrzebujemy praktycznie nic poza piłką i kawałkiem przestrzeni (ja ćwiczę w mieszkaniu) aby przeprowadzić dający spory wycisk trening ogólnorozwojowy. Ale zanim o tym zacznę, na początku warto jednak powiedzieć kilka rzeczy o samej piłce i podać jej parametry.
Kilka słów o piłce....

Pierwsza na świecie piłka gimnastyczna. Odkąd zaczęto je produkować w latach 60. były używane na zlecenie szwajcarskich lekarzy, nazywane zresztą "Swiss Ball". Ta potoczna nazwa jest używana do tej pory. Szerokie zastosowania pozwala na korzystanie z piłki w domu, klubie fitness oraz gabinecie rehabilitacji. Piłki gimnastyczne służą do treningu ogólnorozwojowego. Poprawiają funkcję równoważną naszego ciała. Poprzez odpowiednie ćwiczenia umożliwiają wzmocnienie mięśni grzbietu, zwiększenie ruchomości w stawach, poprawiają kondycję fizyczną i koordynację ruchową. Stosowanie piłki zamiast krzesła aktywuje mięśnie tułowia poprawiając ich funkcję stabilizacyjną.
Właściwości:
- poprawia koordynację ruchową, równowagę oraz priopriocepcję,
- najwyższej jakości materiał, nie zawierają szkodliwych ftalanów,
- poprawia stabilizację wybranych części ciała,
- używane w domu, klubie fitness, gabinetach rehabilitacji, na zajęciach korekcyjnych,
- maksymalne obciążenie 400kg,
- posiada certyfikat CE,
- wyprodukowana zgodnie z zaleceniami UE dla wyrobów medycznych
klasy I.
A co robić gdy już taką piłkę zamówimy ???
![]() |
Co by tu porobić z tą piłką? ;p |
Unoszenie bioder. Kładziemy się na plecach a nogi ustawiamy na piłce. Następnie staramy się podnieść biodra w taki sposób, aby razem z pośladkami znajdowały się w linii prostej. Wracamy do pozycji wyjściowej i wykonujemy około 15-20 takich podnoszeń.
Brzuszki boczne. Piłkę ustawiamy pod naszymi plecami. Uginamy kolana i kładziemy stopy na podłodze. Powoli podnosimy plecy do góry oraz delikatnie przekręcamy ciało w prawą bądź lewą stronę. Wykonujemy skręt tułowia, aż do momentu odczucia oporu. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej i stosujemy to samo ćwiczenie także na drugą stronę ciała. Ćwiczenie to powtarzamy około 20 razy na każdą część tułowia.

Deska z piłką gimnastyczną. Angażuje mięśnie pleców, brzucha jak i ramion. Ciężar ciała oprzyj na łokciach i palcach stóp. Ciało staraj się utrzymać w linii prostej. Pilnuj, by nie wypychać bioder i pośladków w górę. W takiej pozycji wytrzymaj minimum minutę. Stopniowo wydłużaj czas trwania ćwiczenia. Postaraj się dojść do 2 minut. Jest to ciekawa alternatywa dla zwykłej deski :)
Pompki na piłce. Kładziemy się na piłce w taki sposób, aby znajdowała się ona pod naszym brzuchem. Ręce kładziemy przed sobą, dłonie powinny dobrze przylegać do podłoża. Następnie powolnym ruchem przesuwamy się na piłce do podłoża, uginając ramiona. Wracamy do pozycji wyjściowej i powtarzamy to ćwiczenie.
Podnoszenie klatki piersiowej.Kładziemy się na piłce, tak aby znajdowała się ona nieco poniżej klatki piersiowej. Nogi ustawiamy na szerokość piłki i opieramy na podłodze. Ręce krzyżujemy za głową. W tej pozycji staramy się jak najbardziej podnieść klatkę piersiową. Wykonujemy to ćwiczenie około 15-20 razy.

Co do zestawu ćwiczeń to jest tyle możliwości które można na piłce wykonać, że praktycznie co dzień możemy robić co innego :) Tutaj podaje link z filmikiem który świetnie się nada na pierwsze treningi:
https://www.youtube.com/watch?v=nqBH2gMz0fQ
Podsumowując...

Dla mnie jako osoby która biega, pozwala mi się lepiej rozciągać jak i ćwiczyć dokładnie dane partie mięśniowe. Na piłce może ćwiczyć każdy, niezależnie od wieku lub kondycji fizycznej. Piłka angażuje do pracy różne partie mięśni. Szczególnie dobrze wpływa na nasz kręgosłup. Polecana jest także osobom, które doświadczyły różnego rodzaju urazów i teraz szukają praktycznego sprzętu do rehabilitacji. Dzięki ćwiczeniom z piłką gimnastyczną rozwijamy swój zmysł równowagi, minimalizując jednocześnie ryzyko obciążenia stawów. Piłka znakomicie koryguje również wady postawy, dlatego jest dobrym materiałem do ćwiczeń dla dzieci.
Konkretnie o piłce ...
Z piłką Pezzi GymnastikBall Maxafe zrobiłem już kilka treningów, co mogę powiedzieć? Na pewno producent zasługuję na pochwałę w kwestii solidności wykonania, piłka wygląda na wytrzymałą a zarazem jest "miła" w dotyku, najbardziej obawiałem się o prążki które znajdują się na piłce, ale po pierwszym treningu szybko się przekonałem, że są praktycznie niewyczuwalne. Co do samej piłki to też widać i czuć, że jest zrobiona z dobrej jakości gumy, a to ma znaczenie gdyż nie będzie tak szybko się przecierała i można na niej ćwiczyć w domu, salce gimnastyczne czy nawet na orliku itp.Widziałem sporo piłek w sieciówkach, może cena zachęcała ale reszta już nie za bardzo guma cienka śmierdząca (wiecie o co mi chodzi), i na pewno nie pośmiga tyle ile piłka którą miąłem możliwość przetestować. Bardzo mi się tez podobało, że piłka jest zapakowana w ładny kartonik w zestawie ponadto była ulotka i płyta CD z przykładowym zestawem ćwiczeń jak i ukazaniem jakie ćwiczenia działają najlepiej na konkretne partie mięśniowe. Ja osobiście jestem bardzo zadowolony i polecam ją szczególnie tym osobą które będą z niej korzystać i to dość często, wtedy mają pewność, że piłka będzie ciągle spełniała swoją rolę nie przetrze się, nie pęknie itp.

Jeśli chcieli byście sprawić sobie taką piłkę, lub bliskiej wam osobie (super nadaje się na prezent) podaję link gdzie możecie ją dostać:
http://profireh.pl/sklep/pilki-lekarskie-i-pilki-gimnastyczne/pezzi-gymnastikball-maxafe-65cm-zielona
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz