środa, 5 listopada 2014

Suplementacja w sporcie - konieczność czy dodatek cz. III

 

Odżywki energetyczne... 

 


Znajdują one szczególne zastosowanie w wspomaganiu naszych treningów, zwłaszcza tych o charakterze wytrzymałościowym. Długi czas pracy naszych mięśni prowadzi do wyczerpywania rezerw glikogenu co w efekcie wpływa na mniejszą efektywność w dalszej części treningu (tak zwany brak mocy). Stosowanie odżywek w trakcie treningu, pozwala na oddalenie uczucia zmęczenia, zaś po za kończonym wysiłku pozwala się szybciej zregenerować. Wspomaganie energetyki mięśniowej nie jest jedynym zadaniem jakie płynie wraz z przyjmowaniem suplementów, lecz także bierze on udział w procesie stymulowania anabolizmu białek mięśniowych.
Węglowodany dostarczają energię na potrzeby syntezy białek mięśniowych, wspomagają wchłanianie aminokwasów oraz kreatyny do mięśni, a także stymulują wydzielanie insuliny.
Odżywki energetyczne w naszej diecie odpowiedzialne są za dostarczenie dwóch podstawowych składników takich jak: węglowodany (w postaci cukrów) oraz tłuszczy- które są najważniejszym źródłem energii do pracy naszych mięśni.
Najbardziej popularnymi i dostępnymi środkami energetycznymi są odżywki węglowodanowe, które w zależności od przeznaczenia mogą różnić się jakością oraz stężeniem zawartych w nich cukrów.
W swoim składzie mogą zawierać cukry proste (takie jak glukozę bądź fruktozę), cukry złożone, oraz mieszaninę oby dwóch rodzai.
Suplementy które będziemy przyjmować pod postacią napoi mogą cechować się różnym stężeniem węglowodanowym, w zależności od ich ilości wyróżniamy napoje: hipotoniczne (3-5% węglowodanów) ; izotoniczne (5-8%) oraz hipertoniczne (pow. 10%). Pierwszy i drugi rodzaj zalecany jest do picia przed i w trakcie wysiłku fizycznego, zaś 3 rodzaj po skończonym treningu w celu uzupełnienia strat i przyspieszeniu procesu regeneracji.
Inny rodzaj odżywek o właściwościach energetycznych są odżywki na bazie tłuszczów. Głównie są to średnio-łańcuchowe trójglicerydy określone skrótową nazwą MCT (Medium-Chain Triglicerydes). Ten specjalny rodzaj tłuszczu pokarmowego, charakteryzuje się wysoką energetycznością i jednocześnie szybą wchłanialnością. Oleje MCT stanowi doskonałe, idealne źródło energii które szybko i skutecznie wykorzystywane jest na poczet lepszej pracy naszych mięśni. Ponadto olej MCT nie ma tendencji do magazynowania się w organizmie pod postacią tkanki tłuszczowej. Suplement stosuje się głównie przed wysiłkiem.
Suplementy energetyczne można przyjmować przed, w trakcie i po treningu.

Odżywki białkowe i ich rodzaje...

Rola białka w organizmie jest bardzo ważna, jest ono składnikiem pokarmowym który odpowiada za utrzymanie zrównoważonego lub dodatniego bilansu azotowego który odgrywa szczególne znaczenie w przyroście beztłuszczowej masy mięśniowej. W czasie wytężonej pracy mięśniowej może dojść do nasilonego procesu katabolizmu białek ustrojowych, stąd produkty białkowe są wykazane dla  osób które intensywnie trenują. Odżywki białkowe mają za zadanie uzupełnić niedobory białka w diecie w warunkach zwiększonego obciążenia fizycznego, lub w sytuacji wywołanych przez nieodpowiednią dietę. Są one zazwyczaj wzbogacone o witaminy i sole mineralne odpowiedzialne za regulacje przemian białkowych.
Przy produkcji suplementów białkowych, wykorzystuje się białka lub ich mieszaniny, różnią się one wartością odżywczą oraz szybkością wchłaniania do organizmu. Białka jakie najczęściej stosuje się w produkcji suplementów białkowych to: koncentraty i izolaty białek serwatkowych; albuminy jaja; kazeina mleka; izolaty białek sojowych. 

Białko a redukcja wagi... 

Białko nie tylko przyspiesza metabolizm poprzez wpływ na budowę mięśni, lecz także oddziałuje na wzrost wydatkowania energii przez organizm. Żaden inny składnik pokarmowy nie wskazuje tak silnego działania kalorygennego jak białko. Zwiększony jego udział w diecie jest w stanie nasilić przemianę materii nawet o kilkanaście procent. Składnik ten również w specyficzny sposób oddziałuje na układ hormonalny. Białko sprzyja uwalnianiu się hormon wzrostu - związku, który wykazuje silne działanie w obrębie tkanki tłuszczowej. Proces redukcji tłuszczu przebiega najefektywniej przy zwiększonej podaży białka i jednoczesnej redukcji kalorii z węglowodanów i tłuszczów.

Reduktory tłuszczu... 

Spalacze tkanki tłuszczowej to przede wszystkim suplementy które w swoim składzie zawierają substancje pozyskiwane z różnego typu ziół. Niektóre z nich mogą zawierać znane substancje takie jak np. efedryna, HCA czy hitosan. Spalacze to odżywki które które przede wszystkim mają służyć podniesieniu poziomu energii, pobudzeniu metabolizmu i zahamowaniem apetytu i napadu głodu, co w konsekwencji odbija się na redukcji masy ciała. Naturalne spalacze tłuszczu to między innymi imbir, cykoria, ananas, jabłka czy algi morskie (o nich za chwilkę będzie więcej).
Na rynku możemy zaobserwować ciągle rosnący wybór różnych suplementów które mają nam pomóc z nadmiarem tłuszczu, jednymi z nich są tak zwane spalacze, do najskuteczniejszych można zaliczyć:
Chitosan - jest to substancja uzyskana z zewnętrznych szkieletów zwierząt morskich, takich jak kraby. Chitosamina w organizmie łączy się z witaminami które rozpuszczają się w tłuszczach (A,D,K,E) które chronią organizm przed ich absorpcją.
Ehpedra - to zioła których uprawa leży w Mongolii i Chinach. Efedryna (wyciąg z Ehpedra) to podobny do amfetaminy związek, który pobudza system sercowy i nerwowy. Często można ją spotkać w preparatach które mają na celu utratę wagi oraz polepszenie wydolności.
Pirogronian - może zwiększyć spalanie tłuszczu i utratę wagi, a także obniżyć poziom cholesterolu i poprawić wytrzymałość.
HCA - są to naturalne substancje pochodzące z owoców drzewa Garcinia Cambogia uprawianych w południowych Indiach. HCA hamuje apetyt i wpływa na gromadzenie zapasów glikogenu, bez wpływu na wzrost tkanki mięśniowej i energię.

 

Naturalne spalacze tłuszczu...

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy ubogacić naszą dietę dodając do niej produkty które pomogą nam spalać tkankę tłuszczową. W skład ich wchodzą:
Ananasy - zawierają enzym (bromelainę), który przyspiesza procesy trawienia i spalanie tłuszczu.
Cykoria - gorzkie substancje zawarte w jej składzie, pobudzają wytwarzanie żółci, która zapobiega odkładaniu się tłuszczu.
Cytrusy - w ich skórce zawarty jest kwas hydroksycytrynowy , który skutecznie poprawia metabolizm.
Imbir - w jego składzie znajdują się olejki eteryczne, które stymulują wytwarzanie soków trawiennych.
Jabłka - obecne w nich kwasy winny i jabłkowy wspomagają metabolizm białek i tłuszczów. Pozytywnie wpływają także na produkcję soków trawiennych.


Czym się kierować przed kupnem suplementu...

Przed wyborem określonego suplementu wspomagającego redukcję tkanki tłuszczowej, niezbędne jest określenie przyczyn wzrostu masy ciała, a także czynników utrudniających proces redukcji tkanki tłuszczowej.
Nadwaga może być spowodowana wieloma czynnikami, między innymi: nieregularnym odżywianiem, pochłanianiem dużej ilości kalorii, nadmiar tłuszczów i cukrów, niska aktywność fizyczna itp. Niezbędne jest więc przeanalizowanie możliwości które pozwolą nam wyeliminować lub ograniczyć najbardziej uciążliwe przeszkody, oraz dodaniem do diety suplementów mających na celu poprawę przemiany materii i przyspieszony proces redukcji wagi. Proces suplementacji powinien być przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Nie można zapomnieć, że coś co pomogło komuś nam może zaszkodzić (jak i na odwrót). Zadaniem suplementu jest przede wszystkim korygowanie błędów żywieniowych i wspomaganie organizmu w trudnych etapach terapii.
Nie można zapomnieć o tym, że suplement nie jest "cudowną pigułką" lecz środkiem umożliwiającym korygowanie błędów żywieniowych. Suplementy wspomagające odchudzanie mają nam pomóc w prowadzeniu działań terapeutycznych a nie je zastępować. W celu doboru efektywnego a przede wszystkim bezpiecznego programu wspomagania niezbędne jest więc zebranie wielu informacji na temat: stanu zdrowia, rodzaju i stopnia nadwagi, rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, sposobu żywienia.

 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz