piątek, 25 listopada 2016

SUPLEMENTY ŻYWNOŚCIOWE DLA SPORTOWCÓW - recenzja książki

Kilka słów które pozwolą nam lepiej zrozumieć rolę suplementów...


Warto zacząć od postawienia kluczowego pytania, czym tak właściwie są suplementy?! Skoro mamy o nich rozmawiać.
Biorąc do ręki pierwszą lepszą encyklopedie możemy wyczytać, że:
Suplement diety -to uzupełnienie diety, dodatek zawierający niezbędne dla zdrowia, których może brakować w codziennej diecie. Suplement najczęściej jest oferowany w postaci skoncentrowanej- jako tabletki, kapsułki, proszek lub płyn. Tak zgadza się jakoś mało to sensowne, dlatego zagłębiając się dalej w temat suplementów można doczytać się, że suplementy często można też spotkać pod nawą substancji ergogenicznych. Sam termin Ergogenik pochodzi od greckich słów; ergon (praca) i gennan (produkować), co w zestawieniu możemy odebrać jako "zwiększać pracę". Suplementy które przyjmujemy (bądź przyjmować będziemy), mogą nie tylko wpływać na poprawę efektywności naszych mięśni, ale także dają możliwość lepszego "dożywienia" organizmu, poza tym tworzą ochronę przed skutkiem przeciążenia związanego z wykonywanym treningiem.
Suplementy diety w swoim składzie posiadają liczne składniki lub substancje które powszechnie występują w pożywieniu. Mogą to być między innymi witaminy, minerały, białko, węglowodany oraz inne składniki które nie wpływają bezpośrednio na bilans energetyczny. W suplementach można też znaleźć wyciągi z różnego rodzaju roślin, bądź też substancje które usprawniają procesy metaboliczne.
Organizm sportowca potrzebuje kilkukrotnie więcej substancji odżywczych niż przeciętny człowiek. Z chwilą intensywnego, długoterminowego i systematycznego wysiłku fizycznego związanego z daną dyscypliną sportową może dojść do zaburzenia równowagi homeostatycznej.
Dlatego kluczowa okazuje się odpowiednia dieta i suplementacja. 
Coraz częściej możemy zaobserwować i to nie tylko w sporcie wyczynowym, ale też amatorskim wzrost intensywności treningowej, zarówno zwiększa się ilość treningów w tygodniu, ich objętość, czas i dystans ale też rośnie ilość uczestnictwa w zawodach. Taka intensywność treningowa i zawodowa stawia wysoko porzeczkę związaną z regeneracją, i tu kluczowe może okazać się ułożenie konkretnej diety oraz dobór odpowiedniej suplementacji. Ważne jest też to, żeby dieta była dopasowana do danej dyscypliny sportowej tak samo rzecz ma się z suplementami.
Suplementy stosowane podczas treningów można podzielić na 2 zasadnicze grupy:
1. Suplementy o działaniu ogólnym, pełniące rolę energetyczną i odżywczą.
2. Suplementy o działaniu kierunkowym, które wspomagają określone procesy fizjologiczne organizmu.
W skład pierwszej grupy wchodzą odżywki - suplementy które w swoim składzie mają podstawowe składniki pokarmowe takie jak węglowodany, białka, tłuszcze minerały czy witaminy. Często występują w formie energetyczno - odżywczych koktajli które wspomagają  organizm podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Odżywki aby były skuteczne muszą spełniać następujące kryteria:  zawierać najważniejsze składniki pokarmowe niezbędne dla organizmu w czasie zwiększonej objętości treningowej ; muszą zawierać poszczególne składniki pokarmowe w optymalnie fizjologicznych proporcjach i stężeniu ; nie może mieć w swoim składzie substancji szkodliwych takich jak np cholesterol.
Drugą grupę czyli suplementy kierunkowe cechuje to, że nie wpływają one bezpośrednio na funkcję energetyczną czy odżywczą, ich zadaniem jest wspomaganie organizmu w procesach metabolicznych oraz w procesie wytwarzania energii. Są to specjalne produkty o wyselekcjonowanych mikroskładnikach, których zadaniem jest regulacja metabolizmu poprzez substancje pokarmowe, wspomaganie procesów anabolicznych i antykatabolicznych. Odpowiedzialne są również za pobudzenie pracy układu hormonalnego, nerwowego oraz pełnią funkcję ochronne.
Okres w którym nasza intensywność jest na największym poziomie (mam na myśli zwłaszcza okresy startowe i ciężkich treningów), rośnie zapotrzebowanie naszego organizmu na różne substancje odżywcze.
Aby móc zagwarantować sobie pokrycie poniesionych strat powstających podczas wysiłku jedynie z diety, dana osoba musiała by spożywać częste i obfite posiłki, co w efekcie odbijało by się po pewnym czasie na obciążenie naszego układu pokarmowego, oraz uniemożliwiało przeprowadzenie intensywnego treningu. Warto też pamiętać o tym, że dieta nie tylko powinna pokrywać straty ale też dawać energię nadprogramową dawkę w celu osiągnięcia zamierzonego celu np. wzrost siły mięśni. Ten fakt powoduję, że powinniśmy przyjmować zwłaszcza w okresach zwiększonej aktywności fizycznej różnego rodzaju suplementy, które w postaci małych ale silnie skoncentrowanych posiłków, dostarczą nam odpowiednią ilość składników pokarmowych, które są niezbędne do  pokrycia zwiększonego zapotrzebowania energetyczno - odżywczego. Środki te mają na celu nie tylko zadbanie o odpowiednie dożywianie naszego organizmu, ale także o szybką i skuteczną odnowę po wysiłkową.
Wszelkiego typu odżywki i suplementy w przeciwieństwie do normalnych posiłków są bardzo szybko trawione i wchłonięte do organizmu. Ma to związek z tym, że im szybciej przebiega proces odnowy powysiłkowej, tym organizm szybciej osiąga zdolność do pracy mięśniowej, a także praca ta cechuje się większą wydajnością. Wielokierunkowy wpływ suplementacji może więc zapewnić optymalną sprawność fizyczną i przyczyniać się do poprawy efektywności naszych treningów.
Warto zapamiętać, że  niedożywienia organizmu przy dużej intensywności jednostek treningowych może stać się przyczyną różnego rodzaju przeciążeń, spadku ogólnej dyspozycji psychofizycznej, oraz zwiększenie podatności na choroby. Zmuszanie naszego organizmu do wręcz nadludzkiej pracy, przy złej diecie i braku wsparcia dostępnymi na rynku suplementami, należy uznać za błąd !!!
Konsekwencjami tego może być nie tylko obniżenie wyników sportowych ale przede wszystkim pogorszenie naszego stanu zdrowia.
Suplementy które zostały dopuszczone do ogólnej sprzedaży są bezpieczne dla zdrowia. Skutki uboczne mogą pojawić się w chwili przedawkowania bądź stosowania innego niż zostało podane na ulotce. W przypadku kiedy mamy do czynienia z występowaniem specyficznej nietolerancji pokarmowej, bądź istnienia określonych stanów chorobowych, zawsze stosowanie danego suplementu powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Niektóre z suplementów mogą być przeciwwskazane dla osób które np mają problem z układem krążenia, osoby te nie powinny przyjmować takich produktów jak np. preparaty o działaniu termogenicznym (w składzie znajduję się kofeina, synefryna).
W przypadku osób chorujących na serce lub nadciśnienie, nieodpowiednie stosowanie tego typu środków (termogeniki) może wywołać niebezpieczne komplikacje w układzie sercowo - naczyniowym. Substancje termogeniczne przeciwwskazane są ludziom którzy chorują na depresję oraz cierpiącym na inne zaburzenia ze strony układu nerwowego.
Nie można zapominać o tym, że przeciwwskazania mogą płynąć także ze strony suplementów które na pozór uznawane są za prozdrowotne np błonnik pokarmowy. Ta grupa suplementów zawiera w swoim składzie włókna pokarmowe posiadają zdolność pęcznienia co w efekcie może działać drażniąco na błony śluzowe przewodu pokarmowego a także podwyższyć produkcję soków trawiennych. Dlatego stosować ich nie mogą na pewno osoby które chorują na wrzody żołądka, bądź zapalenie jelita grubego.
Osobną uwagę należy zwrócić także na kobiety w ciąży. W tym okresie przyjmowanie jakichkolwiek suplementów powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, dietetyka bądź trenera personalnego
.

Co jest tak wyjątkowe w książce ?

 

Wydawnictwo Aha w swoim asortymencie wychodzi da przeciw tym wszystkim którzy chcieli by wejść w świat suplementów mądrze i rozważnie, tak aby suplementy uzupełniały a nie zastępowały poszczególne substancje odżywcze. Książka przeprowadzi każdego czytelnik przez podstawy suplementacji oraz wyjaśni znaczenie poszczególnych rodzajów suplementów, to wszystko zawarte jest w takich rozdziałach jak: 1.Suplementacja w celu podniesienia wytrzymałości ; 2. Suplementy wzmacniające masę i siłę mięśniową. 3. Witaminy i minerały. 4. Rośliny i "Adaptogeny". 5. Suplementy "ochronne" dla sportowców. 6. Suplementy odchudzające.
Dodatkowo książkę bardzo dobrze i szybko się czyta, jest napisana prostym językiem co ułatwi zrozumienie ogromnej ilości przydatnej wiedzy, dodatkowo wzbogacona jest ilustracjami oraz szczegółowym opisem poszczególnych suplementów.
Mogę powiedzieć, że dzięki tej książce możecie nawet zaoszczędzić kilka ładnych stówek ;) Jak to możliwe?! czytając książkę sam się łapałem jak mało jeszcze wiem, jak bez sensownie wydaję kasę na odżywki które praktycznie nie mają dla mnie jakiegoś większego znaczenia, przy jednoczesnym pomijaniu podstawowych odżywek które mi jako biegaczowi są bardzo potrzebne.
Cieszę się, że książkę przeczytałem teraz w okresie poza startowym, tu gdzie mojej treningi są luźniejsze i spokojniejsze. Dzięki tej książce wiem jakie suplementy będę musiał zakupić na przyszły zbliżający się sezon, tak aby moje wyniki były jeszcze lepsze.
Dodatkowym atutem tej książki jest fakt, że nie jest ona tylko dla biegaczy, a każdej osoby aktywnej fizycznie. Z powodzeniem może być kupiona na prezent dla osoby która lubuje się w kulturystyce bądź wyczynowej jeździe na rowerze ;)
Tą i wiele innych ciekawych książek możecie znaleźć w linku poniżej ;)
http://wydawnictwoaha.pl/?gclid=Cj0KEQiA39_BBRD0w-_rmOrc__8BEiQA-ETxXRJT3FftBnhrCAlSvRDRyxXrp6DrNunHTbSdFV41kkEaAgib8P8HAQ

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie suplementy dla sportowców to już pewnie są odpowiednio dobierane i trzeba się na pewno na tym znać. Ja wchodząc do apteki internetowej https://apteline.pl/ zawsze mam zamiar kupić coś dla siebie i ewentualnie dla mojej rodziny. Nigdy chyba nie było sytuacji, abym czegoś nie zamówiła z suplementów.

    OdpowiedzUsuń