czwartek, 26 marca 2015

Anatomiczna budow mięśni, sposób walki z bólem mięśniowym oraz recenzja produktu Maść Niedźwiedzia

Anatomiczna budowa mięśni ...



Mięsień (łac. musculus) – kurczliwy narząd, jeden ze strukturalnych i funkcjonalnych elementów narządu ruchu, stanowiący jego element czynny. Występuje u wyższych bezkręgowców i u kręgowców. Jego kształt i budowa zależy od roli pełnionej w organizmie.
Mięśnie zbudowane są z tkanki mięśniowej. Połączone z elementami szkieletu, w wyniku skurczów mięśniowych kurczą się i rozkurczają, powodując ruchy poszczególnych elementów szkieletu względem siebie. Energią, z której mięsień korzysta jest zmagazynowany w nim glikogen lub glukoza dostarczona przez krew. Działanie mięśni uzależnione jest od oporu stawianego przez szkielet (hydrostatyczny lub twardy).
Liczba mięśni człowieka jest określana na 450–500. U mężczyzn mięśnie stanowią około 40% masy ciała, a u kobiet około 35%, czyli od 25 do 35 kg.
            Mięśnie spełniają w organizmie pięć podstawowych funkcji umożliwiających:
  1. motorykę ciała, kończyn i narządów wewnętrznych,
  2. przepływ płynów ciała,
  3. regulację ilości płynów w organizmie,
  4. prawidłową postawę ciała (np. mięśnie antygrawitacyjne kręgowców),
  5. termogenezę (wytwarzanie ciepła w organizmie).

Tkanka mięśniowa (łac. textus muscularis) - jedna z podstawowych tkanek zwierzęcych. Składa się z włókien mięśniowych, zbudowanych z miocytów (zespołów komórek mięśniowych), posiadających zdolność do aktywnego kurczenia się.
Rodzaje tkanki mięśniowej:
  • tkanka poprzecznie prążkowana szkieletowa
  • tkanka poprzecznie prążkowana serca
  • tkanka gładka
Wykonanie skurczu następuje dzięki występowaniu w nich miofibryli, czyli włókienek kurczliwych zbudowanych z łańcuchów polipeptydowych. Efektywność ruchu w mięśniach jest możliwa dzięki ścisłemu ułożeniu włókien mięśniowych, pomiędzy którymi nie występuje żadna inna tkanka. Mechanizm działania miofybryli jest aktualnie przedmiotem dyskusji naukowej i istnieją na ten temat dwie rozbieżne teorie. Tkanka mięśniowa nie ma własnej substancji międzykomórkowej, a elementy mięśniowe połączone są ze sobą za pomocą tkanki łącznej wiotkiej. Pomimo obecności w komórkach mięśniowych jądra komórkowego oraz pewnej zdolności do podziału, ubytki w tkance mięśniowej tylko w niewielkim stopniu są uzupełniane w wyniku podziału nieuszkodzonych komórek. Najczęściej zostają one zastąpione tkanką łączną tworzącą w tym miejscu bliznę. Tkanki mięśniowe, poprzecznie prążkowana serca i gładka unerwione są przez układ współczulny i działają niezależnie od woli człowieka. Natomiast mięśnie poprzecznie prążkowane, unerwione somatycznie, kurczą się zgodnie z wolą człowieka.

Układ mięśniowy (łac. systema musculorum) – istnieją dwa rodzaje mięśni, które przeciętnie stanowią 40% masy całego ciała. Typowy mięsień szkieletowy zbudowany jest z brzuśca oraz ścięgien. Brzusiec jest skupieniem włókien mięśniowych. Ma czerwone zabarwienie ze względu na obecność barwnika – mioglobiny. Większość mięśni ma jeden brzusiec, np. mięsień pośladkowy, niektóre mają ich jednak więcej, np. mięsień dwugłowy ramienia.
Najprostsze mięśnie w ciele człowieka to mięśnie gładkie odpowiedzialne za ruchy bezwiedne, takie jak rozszerzanie źrenic, skurcze jelit i żołądka. Mięśnie poprzecznie prążkowane umożliwiają poruszanie się. Mają bardziej złożoną budowę niż mięśnie gładkie i powstały później w procesie ewolucji. Specjalna grupa mięśni poprzecznie prążkowanych powoduje rytmiczne ruchy serca pompującego krew.

Elementy pomocnicze mięśni

    Powięzie (fasciae) – błony zbudowane z tkanki łącznej włóknistej, których zadaniem jest zewnętrzna osłona poszczególnych mięśni, grup mięśniowych i całej warstwy. Występują one przeważnie w kończynach, a ich odnogi przyczepiając się do kości oddzielają od siebie poszczególne grupy mięśniowe tworząc tzw. przegrody międzymięśniowe.
    Kaletki maziowe (bursae synoviales) – występują między odcinkami narządu ruchu czyli między kością a ścięgnem lub mięśniem, między torebka stawowa a ścięgnem, między kością a skórą; ułatwiają ślizganie się narządów względem siebie.
    Pochewki ścięgien (vaginae tendinum) – obejmują ścięgna mięśni i podobnie jak kaletki maziowe ułatwiają ślizganie się narządów względem siebie. Zbudowane z cewki i dwóch blaszek: pokrywającej bezpośrednio ścięgno mięśnia i wyścielającej wewnętrzną powierzchnię pochewki włóknistej. Blaszki te przechodzą w siebie tworząc krezkę ścięgna.
    Bloczki mięśni (trochleae musculares) – stanowią podporę, wokół których owijając się ścięgna mięśni zmieniając kierunek swego przebiegu i działania.
    Trzeszczki (ossa sesamoidea) – działają podobnie do bloczków mięśni, lecz w przeciwieństwie do nich są ruchome oraz są włączone w ścięgna mięśni w pobliżu ich przyczepów. Trzeszczki zmieniają kierunek ścięgna.
    Troczki (retinacula) – są silnymi, krótkimi wiązkami ścięgnistymi utrzymującymi ścięgna mięśni blisko kości. Razem z kością mogą tworzyć kanały dla przebiegu ścięgien, umożliwiając z jednej strony zmianę ich położenia, z drugiej, zmieniają kierunek przebiegu ścięgien. Troczki działają zatem jako szczególny rodzaj bloczków mięśniowych.


 

Sposoby na walkę z bólem mięśni i stawów ...


Sposobów na walkę z bólem mięśni i stawów jest sporo dlatego w tym artykule chciałbym się skupić głównie na zastosowaniu maści rozgrzewających i chłodzących, dlaczego? A to dlatego, że od niedawna korzystam z dobroci ich właściwości :)
Wskazaniami do stosowania maści rozgrzewających są: bóle stawowo-mięśniowe spowodowane zapaleniem stawów, bóle i sztywność stawów, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej spowodowane napięciem mięśni. Zaś balsam głównie stosowany jest przed znacznym wysiłkiem fizycznym oraz uprawianiem sportów w celu zmniejszenia dyskomfortu wynikającego z nadmiernego przeciążenia mięśni.
Efekt rozgrzewania jest wynikiem działania składników czynnych, które pobudzają zakończenia nerwów czuciowych i wywołują przekrwienie skóry.
Preparat nakłada się na bolące miejsca i masuje. Stosuje się 3-4 razy dziennie w zależności od potrzeby. Nie stosuje się w postaci okładów. Należy chronić przed kontaktem z błonami śluzowymi i oczami oraz nie stosować na otwarte rany.
Podczas wysiłku fizycznego może dojść do przeciążenia tkanek miękkich. Stosowanie maści rozgrzewających przed treningiem może być dobrym sposobem w prewencji skutków przeciążenia. Jednak nic nie zastąpi dobrze przeprowadzonej rozgrzewki przed treningiem oraz odpowiedniego rozciągania po wysiłku. Do tego musi dojść odpoczynek, prawidłowa dieta i odnowa biologiczna!!! Dzięki temu nie powinniśmy mieć problemów z naszym aparatem ruchu.
Jak każda rzecz ma 2 strony medalu tak jest też z używaniem maści rozgrzewającej, dlatego warto powiedzieć też o skutkach ubocznych. Niekiedy skórne reakcje nadwrażliwości. Uczulenie na mentol (rumień bądź pokrzywka) występuję rzadko, objawy wynikające z ogólnego działania mentolu występują sporadycznie.
Bardzo ważne jest też to, że gdy stosujemy maść przed treningiem pamiętajmy o umyciu rąk, aby uniknąć przypadkowego otarcia oczu bo może to spowodować nieprzyjemne podrażnienia ;/
Podsumowując można by powiedzieć, że maść rozgrzewająca jest szczególnie lubiana przez sportowców- rozgrzewa mięśnie przed wysiłkiem fizycznym. Ponadto świetnie sprawdza się we wszelkiego rodzaju kontuzjach: nadwyrężeniach, stłuczeniach, obrzękach, bólach mięśni, bólach stawów, bólach kręgosłupa.



Maść rozgrzewająca Vs Maść chłodząca ...



Maść Niedźwiedzią używa się gdy wystąpią bóle kręgosłupa, mięśni i ścięgien. Występują one wskutek różnorodnych czynników. Istnieją trzy rodzaje Maści Niedźwiedziej (2 rozgrzewające i 1 chłodząca).
Rozgrzewającą powinni stosować w przypadkach takich jak: bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa „nerwu kulszowego oraz karku, a także przy bólach pochodzenia reumatycznego. Stosuje się ją również przed treningami sportowymi i innym ciężkim wysiłkiem fizycznym. Działanie tej maści polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych.
Chłodząca Maść Niedźwiedzia „Polarny Lód” ma zastosowanie w przypadku stanów zapalnych, obrzęków oraz stłuczeń. Stosowana powinna być po intensywnym wysiłku fizycznym. Polecana jest także w przypadku uczucia tzw. „ciężkich nóg”. Łagodzi napięcie mięśni, działa odprężająco i łagodząco. 

 Charakterystyka "Produkt Naturalny"- Maść Niedźwiedzia oraz Fastulg ICE Spray...

 

Maść Niedźwiedzia "SILNE GRZANIE" - Maść Niedźwiedzia została wyprodukowana z naturalnych surowców oraz cennych ekstraktów ziołowych. Tradycyjna receptura wzbogacona w składniki aktywne zapewnia naturalne działanie oraz silne grzanie.
Wskazania:Maść Niedźwiedzia™ tworzy na skórze pielęgnacyjno – ochronną warstwę, zapewniając długotrwałe działanie. Stosować w okolicach stawów, mięśni oraz pleców. Szczególnie polecana dla osób uprawiających sport i osób starszych.



Maść Niedźwiedzia "NATURALNA SIŁA I GRZANIE" -  Maść Niedźwiedzia została wyprodukowana z naturalnych surowców oraz cennych ekstraktów ziołowych. Tradycyjna receptura wzbogacona w składniki aktywne zapewnia naturalne działanie oraz intensywne grzanie.
Wskazania:Maść Niedźwiedzia™ tworzy na skórze pielęgnacyjno – ochronną warstwę, zapewniając długotrwałe działanie. Stosować w okolicach stawów, mięśni oraz pleców. Szczególnie polecana dla osób uprawiających sport i osób starszych.


 

Maść Niedźwiedzia "POLARNY LÓD" -

Maść Niedźwiedzia została wyprodukowana z naturalnych surowców oraz cennych ekstraktów ziołowych. Tradycyjna receptura wzbogacona w składniki aktywne zapewnia naturalne działanie oraz intensywne chłodzenie.
Wskazania:Maść Niedźwiedzia™ tworzy na skórze pielęgnacyjno – ochronną warstwę, zapewniając długotrwałe działanie. Stosować w okolicach stawów, mięśni oraz pleców. Szczególnie polecana dla osób uprawiających sport i osób starszych.



Fastulg ICE Spray "URAZY I KONTUZJE" - Działanie fastulg ICE SPRAY polega na uśmierzaniu bólu przez błyskawiczne obniżanie temperatury ciała w miejscu kontuzji
fastulg ICE SPRAY jest preparatem polecanym dla osób aktywnie uprawiających sport, narażonych na różnego rodzaju urazy. Działa podobnie jak okład schładzający obrzęki. Skutecznie zmniejsza ból poprzez natychmiastowe obniżenie temperatury ciała w miejscu kontuzji. Szybko przywraca sprawność ruchową.

Więcej o produktach na stronce:
http://www.produktnaturalny.pl/





Wrażenia z użytkowania ;p ...

Muszę przyznać, że produkty bardzo przypadły mi do gustu, zwłaszcza, że jestem osobą która mimo dużej objętości treningowej pracuje też w głównej mierze fizycznie (znoszenie na noszach, dźwiganie i przekładanie pacjentów itp) naraża mnie to na wiele mikro urazów oraz różnego typu bóli zarówno pleców, karku i praktycznie każdej partii ;p Często po dyżurze znajduję ulgę poprzez stosowanie maści rozgrzewającej pozwala to na odprężenie i złagodzenie bólu. Co do kwestii sportowej, nie popieram tego osobiście bo jednak rozgrzewka to rozgrzewka ale jeżeli mam wyjść prosto z domu i zacząć szybszy bieg warto przesmarować swoje mięśnie i stawy maścią o działaniu rozgrzewającym, zawsze jest to lepsze niż wejście w bieg z przysłowiowego marszu ;p
Muszę przyznać, że do tej pory nie miałem doświadczenia z maściami chłodzącymi, ale super się sprawdzają po długich wybieganiach bądź intensywnych treningach siły biegowej oraz szlifowaniem interwałów ;) Pozwalają na chwilę odprężenia i na pewno przyspieszają regenerację :)
Jeśli chodzi o kwestie finansowe za tubkę 100ml zapłacimy ok.14zł wydaje mi się, że to dobra cena zwłaszcza za produkt o takim działaniu. Z czystym sercem mogę polecić te produkt. 





1 komentarz:

  1. Sport jest dobrą rzeczą i dobrze byłoby gdyby każdy go uprawiał. Jednak w związku z nim wiele osób zmaga się także z różnymi kontuzjami czy schorzeniami. W razie poszukiwań sprawdzonej pomocy medycznej mogę polecić Carolina Medical Center

    OdpowiedzUsuń