poniedziałek, 28 lipca 2014

Buty to podstawa

Co warto wiedzieć przed kupnem swoich pierwszych butów do biegania...


Wielu z was dopiero rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem, może stało się to za namową kogoś bliskiego, dobrego znajomego, może powodem jest zrzucenie kilku bądź kilkunastu kilogramów (jak to było w moim przypadku), coraz częściej dużo ludzi zaczyna biegać bo jest to po prostu modne. Obojętnie jaki by był powód jest jedna rzecz która łączy wszystkich, mianowicie dobór odpowiednich butów do biegania. Nie che żeby ktoś mnie źle zrozumiał, że jak ktoś zaczyna biegać to musi mieć buty za 600zł czy lepiej, bo jak nie będzie miał to nie może zaczynać, no największa głupota, znam osobiście takie przypadki że ludzie kupowali buty za kupę kasy a po miesiącu im się znudziło, więc po prostu zmarnowane pieniądze. Ja jak zaczynałem przygodę biegałem (właściwie był to marszo-bieg później delikatny truchcik) w butach hmm bodaj że z Lidla albo jakiejś innej sieciówki za 66zł. Wiele ludzi którzy mają już jakieś doświadczenie zaraz powie, że jestem śmieszny itp, że w takich butach można nabawić się kontuzji i się nie nadają do biegania. I tu się z nimi zgodzę do biegania się nie nadają, ale za to są rewelacyjne do owych marszo-biegów spacerów z kijkami, i co najważniejsze nie są jakimś kosmicznym wydatkiem. 

 
Przykład butów z Lidla
 

Gdy już przebrnie się przez okres przygotowawczy czyli dojdzie się już do jakiś większych dystansów, i co najważniejsze spodoba nam się bieganie, niektórzy mogą się wręcz od niego uzależnić (tak jak w moim przypadku) wtedy trzeba już jednak uzbierać troszkę więcej pieniędzy i zapatrzeć się w dobre buty które odpowiednio są dobrane. 
Oto kilka podstawowych aspektów  które trzeba wziąć pod uwagę przy doborze butów:
- typ stopy (neutralna, pronująca, supinująca – o tym dalszej części posta)
- rozmiar stopy (bardzo ważne, by buty przymierzyć przed kupnem gdyż każda firma ma inną rozmiarówkę)
- płeć (coraz częściej spotykamy buty typowe dla kobiet i mężczyzn)
- typ podłoża po jakim biegamy (asfalt, leśne ścieżki, bieżnia)



Rodzaje stopy:

 1. Stopa neutralna – stopa neutralna to taka, w której podczas biegu ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej stopie począwszy od początku nastąpnięcia, czyli od pięty, poprzez stawianie całej stopy aż do wybicia i jej oderwania. Stopę taką można rozpoznać po tym, że gdy patrzymy na nią od tyłu, pięta ustawiona jest w linii prostej z nogą a ciężar ciała jest na pięcie równomiernie rozłożony.

 2. Stopa pronująca – pronowanie stóp jest zjawiskiem bardzo częstym, zwykle związanym z płaskostopiem. W stopie pronującej podczas biegu ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na wewnętrzną krawędź stopy. Pięty w przypadku stóp pronujących często odstają od linii prostej na zewnątrz. W przypadku silnego pronowania buty zużywają się w charakterystyczny sposób: podeszwy butów wypychane są na zewnętrzną część stopy

 3.  Stopa supinująca – w przypadku stóp supinujących, ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na zewnętrzną krawędź stopy. To zjawisko jest rzadziej spotykane i osoby, których dotyczy mogą swobodnie nosić buty dla osób o stopach neutralnych. Od kilku lat są jednak dostępne w sklepach buty dla supinatorów.

Osobiście mimo wszystko zachęcam żeby pierwsze buty kupić w jakimś specjalistycznym sklepie których na szczęście jest już coraz lepiej, tak dokładnie nam doradzą osoby które nie tylko sprzedają towar ale też sami biegają więc na rzeczy się znają :) Gdy jednak nie mam możliwości dojechania do takiego sklepu w internecie możemy znaleźć bardzo dużo filmików jak dokładnie dobrać buty.

Kilka ciekawostek podczas kupowania butów:
- But powinien być dopasowany od pierwszej chwili. Nie należy oczekiwać, że się rozchodzi.
- Przymierzamy oba buty!
- Buty mierzymy w skarpetkach podobnych do tych, których będziemy używali w trakcie treningów
- Buty kupujemy po południu, kiedy po całym dniu nogi są zmęczone i nabrzmiałe. Podczas biegu również będą one obrzmiewać i but nie powinien ich wtedy obciskać.
- Najlepiej jeżeli jest w sklepie kawałek bieżni przebiec się w sklepie zobaczyć jak buty leża na nodze
- Nie kierować się wyglądem tylko praktycznością: TO MAJĄ BYĆ BUTY DO BIEGANIA A NIE NA WYSTAWĘ ;P

A to moje buty :)

 Buty do biegania męskie ASICS GEL-KAYANO 19
Kolejna, 19 już wersja legendarnego i wielokrotnie nagradzanego buta do biegania z doskonałą amortyzacją.
Zastosowane w nim technologie wspomagają naturalny ruch stopy od pięty do palców. Materiał z którego są wykonane jest lżejszy i charakteryzuje się większą trwałością.
W budowie buta została wykorzystana technologia I.G.S., dzięki której jest zachowana możliwość naturalnych ruchów stopy, ułatwia to zachowanie naturalnych ruchów.
Obuwie nagrodzone przez Runner’s World UK w kategorii "Best Update".
Doskonałe połączenie stylu, komfortu i amortyzacji. Buty idealne na dłuższe dystanse, dla amatorów jak i profesjonalistów.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni dla nas rozmiar. Buty do biegania muszą być idealnie dopasowane. Ja kupuję buty sportowe w https://butymodne.pl/sport-c3919.html i nigdy jeszcze nie mogłem powiedzieć o tym sklepie złego słowa.

    OdpowiedzUsuń